Za dane kada ti se čini da se nešto u tebi menja, a još ne znaš šta
Hej,
Ako je ovo pismo stiglo do tebe, sigurno nije slučajno. Imam osećaj da možda prolaziš kroz period koji nije baš lak. Možda je iza tebe previše misli, emocija i pitanja na koja još nema odgovora. Možda više ne prijaju iste stvari kao ranije. Ljudi, razgovori, mesta, čak i delovi života koji su nekad delovali potpuno normalno.
I znam koliko to ume da bude zbunjujuće, posebno kada spolja sve izgleda isto, a iznutra imaš osećaj da se nešto pomera, kao da jedna verzija tebe polako odlazi, a nova još pokušava da pronađe svoje mesto.
Ako ti ovo zvuči poznato, želim da znaš nešto važno: razumem te više nego što možda misliš. Skoro sam i sama prolazila kroz period kada mi se činilo da se sve srušilo. Previše pitanja, previše emocija, preispitivanje odnosa, sebe, pravca kojim idem. I iskreno, bilo je trenutaka kada nisam znala šta dalje.
Zato ovo ne pišem kao neko ko ima sve odgovore, već kao neko ko zna koliko znači kada te neko samo razume. Kao neko ko je naučio da periodi koji nas najviše plaše ponekad postanu oni koji nas najviše promene. Jer danas, kada pogledam unazad, shvatam da se možda nije sve rušilo. Neke stvari su morale da se promene, neki ljudi da odu, neka pitanja da se postave, neki delovi mene da se ogole da bih konačno mogla jasnije da vidim šta mi zaista treba.
Zato želim da te pitam nešto. Da li ti se možda trenutno dešava nešto od ovoga:
• više ne prijaju isti ljudi, razgovori ili mesta kao ranije
• preispituje se život više nego ikad
• postoji potreba za više mira, tišine i distance
• emocije su intenzivnije nego ranije
• postoji osećaj da se nešto menja, iako još nema jasnih odgovora
Ako je odgovor “da”, možda treba da čuješ ovo: možda se ne raspadaš. Možda se menjaš.
I znam da je teško verovati u to kada si usred svega. Svi mi želimo znak da će biti bolje, neku sigurnost, odgovor. Ali nekada odgovori ne dođu odmah. Nekada je dovoljno da zastanemo, dišemo malo sporije i dozvolimo sebi da ne moramo sve da znamo danas.
Ne moraš sada da imaš ceo plan. Ne moraš da znaš tačno gde ideš. Dovoljno je da nastaviš, korak po korak.
Pre nego što zatvoriš ovo pismo, volela bih da uradiš jednu malu stvar za sebe.
Često u ovakvim periodima nije umoran samo naš sadašnji deo nas. Nekada je umoran i onaj mlađi deo nas koji je dugo pokušavao da bude jak, da bude dovoljno dobar, da ne smeta, da zasluži ljubav ili da sve drži pod kontrolom.
Zato uzmi papir, napravi čaj ili samo pronađi nekoliko minuta mira i napiši jedno kratko pismo svom unutrašnjem detetu.
Možeš početi ovako:
“Znam da ti nije bilo lako…”
“Žao mi je što si morao/la da nosiš toliko…”
“Danas želim da znaš…”
I možda odgovori sebi na ova pitanja:
1. Šta je mom unutrašnjem detetu tada najviše trebalo, a nije dobilo?
2. Šta danas mogu da dam sebi, a dugo sam čekao od drugih?
3. Šta želim da moje unutrašnje dete konačno oseti? Mir? Sigurnost? Ljubav?
4. Šta bi ono dete u meni volelo da čuje baš danas?
Ne razmišljaj da li pišeš “ispravno”. Samo piši. Nekada su odgovori već u nama, samo ih ne čujemo od previše buke.
I još nešto za kraj.
Želim da znaš da iako možda sada ne vidiš jasno kuda te ovaj period vodi, ne znači da te ne vodi ka nečemu lepšem. Možda trenutno nemaš sve odgovore. Možda još ne vidiš smisao svega kroz šta prolaziš. I to je u redu.
Samo nemoj da odustaneš od sebe u ovom periodu. Nastavi polako. Budi nežan prema sebi i veruj da se ponekad baš u periodima koji najviše bole dešavaju promene koje nas najviše približe sebi.
Nekako imam osećaj da ćeš jednog dana pogledati unazad i shvatiti da te ovaj period nije slomio. Već promenio.